Åšwiat informacji geograficznych (GI) jest obecnie bardzo heterogeniczny. Wymagania użytkowników i systemów, zbyt zróżnicowane, aby mogÅ‚y być speÅ‚nione przez pojedynczy system lub jednÄ… technologiÄ™, doprowadziÅ‚y do ​​caÅ‚kowitego braku spójnoÅ›ci w zakresie standardów interoperacyjnoÅ›ci, tworzÄ…c barierÄ™ w wykorzystaniu peÅ‚nego potencjaÅ‚u eksploatacyjnego informacji geograficznych.
​
Celem uÅ‚atwienia wykorzystywanie otwartych danych geoprzestrzennych, powstaÅ‚ projekt europejski, finansowany w ramach Programu Wspomagania Polityki ICT (ICT PSP) w ramach programu ramowego na rzecz konkurencyjnoÅ›ci i innowacji wspóÅ‚finansowanego przez WspólnotÄ™ EuropejskÄ…. Projekt ENERGIC OD wdrożyÅ‚ pięć krajowych wÄ™zÅ‚ów wirtualnych we Francji, Niemczech, we WÅ‚oszech, w Polsce i w Hiszpanii, a także na jeden regionalny wÄ™zeÅ‚ dla obszaru Berlina.
W trzecim roku projektu wdrożono siódmÄ… instalacjÄ™ w celu utworzenia paneuropejskiego WW dziaÅ‚ajÄ…cego jako punkt dostÄ™powy do krajowych wÄ™zÅ‚ów oraz jako skÅ‚adnica paneuropejskich informacji geograficznych. Paneuropejski WW bÄ™dzie utrzymywany i obsÅ‚ugiwany przez Konsorcjum ENERGIC OD po zakoÅ„czeniu projektu.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej projektu: